در اين جا مي خواهم يک خريدار ضايعات در کرج را به شما معرفي کنم که مي توانيد با خيال راحت اجناس خود را بفروشيد، فقط کافي است وب سايت دپوچي را گوگل سرچ کنيد.


صنعت بازيافت ضايعات في بخش بسيار مهمي از اين چرخه‌ سودآور را تشکيل مي‌دهد. يک قوطي آلومينيومي تا وقتي که بازيافت شود، همواره همان قوطي باقي مي‌ماند! پس بازيافت آن در سرتاسر جهان يک فعاليت مطمئن و پرسود اقتصادي است. البته بازيافت تمام فات به آساني آلومينيوم نيست. مثلا قلع و آهن محصول فرآيندهاي زمين‌شناسي‌اي هستند که ميليون‌ها سال به طول انجاميده و قابل جايگزيني نيستند. بنابراين فرآيند بازيافت اين فات متفاوت‌تر است. در اين مقاله درباره‌ فات قابل بازيافت، فرآيند بازيافت و اهميت اين عمل صحبت شده و بعد از خواندن آن ديدگاه شما به آهن ‌قراضه‌هايي که ظاهرا کم‌ارزش به نظر مي‌رسند تغيير خواهد کرد!


بازيافت ضايعات في


بازيافت ضايعات في


ميزان بازيافت‌پذيري فات مختلف يکسان نيست. براي مثال حدود 67 درصد از فولاد قراضه و 35 درصد از مس بازيافت مي‌شوند. اما به صورت کلي انرژي مصرف‌شده براي بازيافت ضايعات في نسبت به انرژي مورد نياز براي توليد اوليه‌ آن‌ها، بسيار کمتر است.


مراحل بازيافت ضايعات في


به طور کلي براي بازيافت ضايعات في مراحل زير طي مي‌شود:


جمع‌آوري: به دليل ارزشمند بودن قراضه، فرآيند جمع‌آوري آن متفاوت‌تر است و کمتر توسط دفاتر زباله ارسال مي‌شود. قيمت ضايعات آهني و غيرآهني با توجه به عوامل مختلفي مانند نرخ بازار، ميزان خلوص و. تعيين مي‌شود. در کشوري مانند آمريکا، وسايل نقليه بزرگ‌ترين منبع قراضه هستند. سازه‌هاي فولادي، کشتي‌ها، راه‌آهن، ابزارهاي کشاورزي و ضايعات مصرفي از ديگر منابع عمده‌ي مواد بازيافتي به حساب مي‌آيند. توليد ضايعات فوري هنگام ساخت محصولات جديد نيز موضوعي اجتناب‌ناپذير به شمار مي‌رود.


مرتب‌سازي: اين فرآيند به معناي جدا کردن فات از قراضه يا پسماندهاي مواد گوناگون است. به اين منظور در عمليات بازيافت خودکار از سنسورها و آهنرباها استفاده مي‌کنند. همچنين در برخي موارد رنگ يا وزن مواد را براي تشخيص نوع ف مورد بررسي قرار مي‌دهند.


پردازش: براي انجام پردازش بيشتر شکل فات را تغيير مي‌دهند تا براي فرآيند ذوب آماده شده و با صرف انرژي کمتري به مذاب تبديل شوند. براي مثال آلومينيوم را به صورت قطعات کوچک و فولاد را شکل بلوک درمي‌آورند.


ذوب: هر ف در کوره‌ي مخصوصي ذوب مي‌شود که اين فرآيند با توجه به اندازه‌ کوره، درجه حرارت آن و حجم ف، از چند دقيقه تا چند ساعت زمان مي‌برد.


خالص‌سازي: براي اطمينان از کيفيت و عدم آلايندگي محصول، با روش‌هاي مختلف مانند الکتروليز، روي آن عمل تصفيه را انجام مي‌دهند.


استحکام: بعد از خالص‌سازي، فات ذوب‌شده با استفاده از کمربند نقاله، براي خنک کردن و صاف کردن منتقل مي‌شوند. در اين مرحله فات بازيافتي به اشکال مختلف مانند ميله درآمده‌اند.


حمل و نقل به کارخانه‌ها: فات پس از خنک‌سازي به کارخانه‌ها منتقل مي‌شوند تا براي توليد محصولات گوناگون مورد استفاده قرار بگيرند.


چه فاتي قابل بازيافت هستند؟


فاتي که قابليت بازيافت دارند را مي‌توان به دو دسته تقسيم کرد:


فات آهني


فات بدون آهن


گروه اول دربرگيرنده‌ محصولاتي مانند فولاد است که ترکيب اصلي آن‌ها شامل آهن باشد. بازيافت ضايعات براي توليد فولاد و چدن امري معمول به شمار مي‌رود. کيفيت فات به دست آمده به ميزان خلوص اين مواد زائد و ترکيبات اوليه سازنده‌‌ آن‌ها وابسته است. در نهايت قطعات بازيافت شده در بخش‌هايي مثل بدنه‌ ماشين‌هاي کهنه، ابزارهاي خانگي، ساختار و اسکلت ساختمان و ريل قطار مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


دسته‌ دوم فاتي مانند آلومينيوم هستند که فاقد آهن بوده و نقش مهمي در صنعت دارند. اين فات نسبت به فات داراي آهن فراواني کمتري داشته و به همين دليل ارزش بيشتري نسبت به ساير ضايعات موجود در زباله‌ها دارند. هر ساله ميليون‌ها تن از اين مواد در سراسر جهان ذوب شده و به شکل‌هاي مختلفي درمي‌آيند.


علاوه بر آلومينيوم که استفاده از آن در صنايع بسته‌بندي روز به روز افزايش مي‌يابد، فات بدون آهن ديگري نيز قابليت بازيافت دارند که از مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:


 


مس (Cu): استفاده از اين ف در جهان سابقه‌اي بسيار طولاني دارد. ايران داراي ذخاير بزرگي از مس است و اين مسئله باعث شده تا استخراج ف مس نسبت به بازيافت آن مورد توجه بيشتري قرار بگيرد.


سرب (Pb): باتري‌هاي اسيد_سرب که با نام حرارتي_نوري نيز شناخته مي‌شوند، از منابع اصلي سرب کهنه هستند که در تجهيزات ذخيره‌کننده‌ انرژي، وسايل نقليه و ماشين‌هاي صنعتي به کار مي‌روند. سرب بازيافت شده به صورت سرب نرم يا آلياژهاي سرب درمي‌آيد و بيشتر براي توليد مجدد همين باتري‌ها استفاده مي‌شود.


نيکل (Ni): اين ف در ساخت محلول‌هاي کارخانه‌اي، کاتاليزورها و باتري‌ها کاربرد داشته و آلياژهاي متنوعي مانند مونل، نيکل_نقره و نيکل_برنج را شامل مي‌شود. اخيرا بازيافت باتري‌هاي قابل شارژ نيکل_کادميوم مهرشده رونق پيدا کرده


تيتانيوم (Ti): اين ف بيشتر براي ساخت فولاد زنگ‌نزن به کار مي‌رود. قطعات بازيافتي آن از بدنه‌ هواپيماها، زيردريايي‌ها و مبدل‌هاي گرما به دست مي‌آيد.


کروم (Cr): عمده‌ترين استفاده‌ کروم در فولاد زنگ‌نزن است. بنابراين اين محصول مهم‌ترين منبع بازيافت آن به شمار مي‌رود.


قلع، بريليوم، کادميوم، کروم، کبالت، منگنز، جيوه و.


منبع:https://ahanonline.com/167426/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%B6%D8%A7%DB%8C%D8%B9%D8%A7%D8%AA/